Poznaj nas!

Prawidłowo zbilansowana i różnorodna dieta jest ogromnie ważnym aspektem dotyczącym zachowania zdrowia i cieszenia się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi powinniśmy w naszej diecie uwzględniać różne grupy produktów tak, aby dostarczać wszystkich niezbędnych makro i mikroskładników.

Zapewnienie urozmaiconej podaży produktów z różnych grup zapobiega występowaniu niedoborów, które z kolei mogą prowadzić do zaburzeń rozwojowych, ale także różnych chorób z nimi związanych. Natomiast nadmiar energii szczególnie przyjmowanej z pożywieniem wysoko przetworzonym o niskiej jakości prowadzić będzie do nadwagi, otyłości oraz chorób dietozależnych.

Talerz Zdrowego Żywienia

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej przedstawia „Talerz Zdrowego Żywienia”, który obrazuje jak powinien wyglądać zdrowy, pełnowartościowy posiłek.

Warto wspomnieć, że nie ma takiego produktu, który zawierałby wszystkie makroskładniki jak białko, tłuszcze, węglowodany i mikroskładniki jak witaminy i składniki mineralne, dlatego aby zapewnić odpowiednią podaż wszystkich składników i nie doprowadzać do niedoborów należy zadbać o różnorodność.

Połowę zdrowego talerza powinny stanowić warzywa i owoce, przy czym warto zwrócić uwagę na to, aby proporcje rozkładały się odpowiednio na ¾ warzyw i ¼ owoców. Są one bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika, fitozwiązków o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Dzięki nim nasz układ immunologiczny, układ krążenia, układ nerwowy, oraz narządy mogą prawidłowo pracować.

Nasze rodzime owoce i warzywa, zwłaszcza sezonowe będą najbardziej obfite w cenne składniki ze względu na minimalizację procesu transportu, ale także braku konieczności dodawania środków potrzebnych do utrzymania jakości podczas długich podróży. Wybierając lokalne, sezonowe warzywa i owoce mamy wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a także wspieramy polską gospodarkę.

Produkty zbożowe stanowią 1/4 zdrowego talerza, warto, aby były to produkty pełnoziarniste ze względu na wysoką zawartość błonnika, witamin z grupy B, cynku, żelaza czy magnezu. Warto zadbać, aby pojawiły się one w każdym posiłku.
Błonnik pokarmowy zawarty w pełnoziarnistych produktach zbożowych wspomaga perystaltykę jelit, zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów.

Warto wspomnieć, że produkty pełnoziarniste w porównaniu z produktami oczyszczonymi i przetworzonymi zwiększają uczucie sytości, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Produkty białkowe i tłuszcze roślinne – zajmują ostatnią ćwiartkę talerza.  Warto wybierać chude części mięsa wołowego, wieprzowego oraz drób. Dobrym źródłem białka będą również produkty mleczne, jajka, ryby oraz nasiona roślin strączkowych.

Mięso czerwone – wołowina, wieprzowina cechuje się wysoką zawartością pełnowartościowego białka, dobrze przyswajalnego żelaza oraz witaminy B12. Zaleca się, aby mięso czerwone pojawiło się w ilości od 350-500g tygodniowo. Warto sięgać po surowe, dobrej, jakości mięso czerwone i samemu poddawać je obróbce. Przykładowo pieczony samodzielnie schab z różnymi przyprawami, które nadadzą smak i aromat będzie najlepszym wyborem, jako wędlina na kanapkę. 

Nawodnienie w zbilansowanej diecie odgrywa kluczową rolę w kontekście zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda pełni ważne role i bierze udział w takich procesach jak regulacja temperatury ciała, trawienie pokarmów, wchłanianie składników odżywczych, prawidłowa praca nerek, wpływa także na elastyczność, ukrwienie i jędrność skóry. Aby utrzymać prawidłowe nawodnienie warto sięgać w głównej mierze po wodę, uzupełnieniem mogą być herbaty, w tym owocowe, kawa zbożowa czy w mniejszej ilości soki owocowe i warzywne.

Ważnym elementem w tej układance jest świadomość konsumencka, jako konsumenci powinniśmy wybierać produkty cechujące się jak najlepszą jakością.  Czytając etykiety i zwracając uwagę na skład produktów mamy większą szansę na to, że do naszego koszyka trafią najbardziej wartościowe produkty, a tym samym pokazujemy producentom żywności, że oczekujemy od nich wysoko jakościowych produktów. Podczas zakupów zwracajmy też uwagę na produkty certyfikowane, pochodzące z upraw ekologicznych, które mają znak zielonego listka z gwiazdkami. Mamy wtedy większą pewność, że tacy producenci przestrzegają wszelkich norm i przechodzą przez kontrolę unijną, aby otrzymać taki certyfikat oraz móc umieścić ten znak na opakowaniu.

Nasz ekspert

Mgr Magdalena Kawa Szary

dietetyczka/psychodietetyczka 

Absolwentka dietetyki klinicznej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dodatkowo od lutego 2023 roku – psychodietetyczka. Od momentu ukończenia studiów magisterskich pracuje jako dietetyk kliniczny. Zajmując się głównie promowaniem zdrowych nawyków, redukcją masy ciała oraz wspomaganiem żywieniowym w takich jednostkach chorobowych jak cukrzyca, insulinooporność, niedoczynność tarczycy czy choroby układu krążenia.

Nieustannie poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach w tematyce żywienia i psychologii. W swojej pracy szuka indywidualnych rozwiązań, szytych na miarę każdego pacjenta. Pokazuje, że zadbanie o swoje zdrowie nie musi wiązać się z pasmem zakazów i wyrzeczeń, a może być całkiem przyjemnym procesem. Apeluje o zdrowy rozsądek w podejściu do odżywiania, tak aby minimalizować ryzyko zaburzeń odżywiania i niepoprawnej relacji z jedzeniem.

Zdrowe odżywianie to dobry wybór!

PROJEKT FINANSOWANY Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA WIEPRZOWEGO, FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA WOŁOWEGO, FUNDUSZU PROMOCJI ZIARNA ZBÓŻ
I PRZETWORÓW ZBOŻOWYCH ORAZ FUNDUSZU PROMOCJI OWOCÓW I WARZYW

WYKONANIE: MAŁEK MEDIA